8
3
0
7
2
9
6
1
4
5


 

Metoda gruntowa


Dla większości wędkarzy nie ma piękniejszego widoku niż znikający pod powierzchnią wody spławik. Jednak według mnie nic tak nie podnosi wędkarzowi adrenaliny jak szczytówka wędziska, która płynnym ruchem gnie sie ku wodzie lub widok sygnalizatora brań, który zdecydowanym ruchem skacze pod dolnik wędki. Takie brania powodują u wędkarza nagły wzrost dopływu krwi do mózgu, a głowę zaprząta jedna myśl - może przynętą zainteresował sie jakiś olbrzymi leszcz?
Gruntówka denna jest jedną z najbardziej skutecznych metod polowania na duże ryby. Już kilkadziesiąt lat temu nasi dziadkowie stawiali na "sztorc" swoje wędki i czekali na brania wielkich ryb, których w tamtych czasach nie brakowało. Dziś ryb jest może trochę mniej ale odpowiednio dobrany sprzęt i odrobina wędkarskiego szczęścia pozwoli nam złowić kilka ładnych ryb.

Jak odpowiednio skompletować sprzęt? To pytanie zadaje sobie każdy początkujący wędkarz, który zamierza wybrać sie na ryby. Oczywiście musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie będziemy łowić i jakie gatunki ryb? Do łowienia karpi, amurów czy dużych linów w zarośniętych wodach, przyda się wędzisko o długości 3,6 m zaopatrzone w kołowrotek o stałej szpuli z nawiniętą żyłką o wytrzymałości 5,4 kg. Gdy wybieramy sie na mniejsze ryby, łowione w mniej zarośniętych wodach wystarczy nam delikatniejsze wędzisko o akcji szczytowej z kołowrotkiem o stałej szpuli i żyłką o wytrzymałości 2,7 kg. Warto mieć ze sobą kilka zapasowych szpul z nawiniętymi żyłkami o różnej średnicy, dzięki czemu w razie potrzeby szybko dostosujemy zestaw do aktualnie panujących warunków. Zestawy do połowu metodą gruntową są bardzo proste. Musimy zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów: zestaw ciężarków z krętlikami, kilka koszyczków zanętowych, koraliki z bocznym uszkiem, krętliki z agrafka i bez, haczyki, a także przelotowe pływaki i pianka poliuretanowa do zestawów pływających.

W zależności od łowiska, w którym zamierzamy łowić możemy zastosować jeden z kilku zestawów gruntowych:

Klasyczny zestaw gruntowy: jest najlepszy podczas obławiania nieznanego lub trudnego łowiska. regulując długość przyponu i wielkość obciążenia można dostosować zestaw do rodzaju dna i aktywności ryb.

Przelotowy paternoster: widoczny na zdjęciu zestaw możemy w taki sposób zmodyfikować że będzie on bardziej czuły i idealnie będzie się nadawał sie do łowienia mniejszych gatunków ryb. Wystarczy tylko zastosować niewielki pływak. Bardzo ważne jest, aby bocznik z ciężarkiem był dłuższy od przyponu.

Zestaw pływający: jest przydatny w łowiskach o silnie zarośniętym lub bardzo miękkim dnie, ponieważ chroni przynętę przed pogrążeniem się w dnie. Unosząca sie tuż nad dnem przynęta jest doskonale widoczna dla ryb.

W miarę rozpowszechniania się tej metody połowu wyodrębniły sie jej rożne odmiany. Jedną z nich jest metoda drgającej szczytówki, w której sygnalizatorem brań jest oczywiście szczytówka. W internecie i prasie fachowej możemy też spotkać takie nazwy: winklepicker, multipicker, picker, quivertip, swingtip. feeder czy heavy feeder.

Gdzie i jak łowić? Na pewno musimy łowić tam gdzie są ryby. Dlatego wybór łowiska ma tu bardzo duże znaczenie. Warto zaczerpnąć informacji w pobliskim sklepie lub po prostu zapytać miejscowych wędkarzy, gdzie i na co aktualnie biorą ryby. Wybierając miejsce na łowisko, kierujmy sie takimi wskazówkami jak: obecność roślin czy podwodnych przeszkód, ważny jest też kierunek wiatru, a także rozmieszczenie dołków i wypłaceń.

Na co łowić? Na początek użyjmy klasycznego zestawu z rosówką na haczyku. W przypadku gdy na haczyk trafiać będą tylko jazgarze i małe okonki warto zastosować inna przynętę (kukurydze, ciasto, parzoną pszenice lub kulki proteinowe).

Aby skutecznie zanęcić łowisko warto użyć koszyczka zanętowego. Pamiętając o tym żeby każdorazowo umieścić zestaw w tym samym miejscu, gdyż nęcenie punktowe jest bardzo skuteczne i zapobiega rozproszeniu ryb na dużym obszarze.