8
3
0
7
2
9
6
1
4
5


 

Metody na karpia

Karp pochodzi z dalekiej Azji wschodniej. W Polsce występuje kilka odmian: karp rzeczny (sazan), pełnołuski, lustrzeń (królewski), bezłuski (golec). Jest długowieczną rybą. W naszych jeziorach karpie wycierają się bardzo rzadko, ponieważ woda jest zbyt zimna. Ubarwienie karpia uzależnione jest od barwy podłoża. W Polsce dorasta do 1 metra długości i 30kg wagi.



Technika łowienia

Karpie są dość powszechne jeśli chodzi o występowanie. Spotkamy je w stawach, jeziorach, rzekach. W okresie cieplejszym przebywają w płytkich, przybrzeżnych wodach. W okresie chłodniejszym żywi się nad dnem penetrując muł. Do takiego typu żerowania jest przystosowany. Posiada 2 grube wargi, a cała szczęka tworzy rodzaj ryjka. Lubi porośnięte roślinnością, dno muliste. Jest ciepłolubny. Rano i wieczorem można obserwować karpie wyskakujące z wody. Ich obecność zdradza również niekiedy słyszalne cmokanie. Do jadłospisu karpia należą: larwy ochotkowatych i innych owadów, ślimaki, pijawki, glony, nasiona roślin.Karpie łowi się przeważnie na gruntówkę ale także na spławik . Wędka mocna i wytrzymała - musi wytrzymać starcie z tzw. "lokomotywą". Długość około 3-5 metrów. Kołowrotek o stałej szpuli z mocną żyłką minimum 0.30mm. Haki mocne, kute o numeracji od 1 do 5 i ostrzu dogiętym do środka (obrazek z prawej strony). Branie ryby na zestawie spławikowym jest sygnalizowane "tańczeniem spławika" na wszystkie strony. Należy zacinać gdy spławik pewnie schowa się pod wodą. W przypadku połowu na grunt, zacięcie powinno się odbyć, gdy zauważymy, że karp pochwycił przynętę i wyraźnie ucieka. Jeśli chodzi o wybór miejsca, należy uprzednio zaobserwować łowisko i zlokalizować karpie. Uda się to dzięki lornetce i bacznym obserwacjom. Karpie spławiają się, puszczają bąbelki podczas żerowania, a czasem nawet cmokają co wyraźnie słychać. Tych znaków warto szukać na odosobnionych od brzegu wypłyceniach i blatach. Jeżeli znajdziemy takie miejsce i dodatkowo zaobserwujemy występujące tam karpie, już możemy zacierać ręce. Po zacięciu karpia należy być przygotowanym na energiczny hol. Karp bowiem należy do jednych z najsilniejszych ryb.


Przynęta

Ze statystyk i mojego doświadczenia, wynika, że ziemniaki są jedną z najtańszych i najskuteczniejszych przynęt. Drugą w kolejności przynętą jest powszechna kukurydza. Może być świeża lub konserwowa. Świeżą kukurydzę należy odpowiednio przygotować. Surowe, suche ziarna należy moczyć przed gotowaniem nawet 24h, dopiero po tym gotować. Zarówno ziemniaki jak i kukurydza powinny być niedogotowane. Ma to na celu sprawić by przynęta dobrze trzymała się na haczyku lub włosie. Pozostałe przynęty to rosówki, białe robaki, ciasto, parzona pszenica oraz kulki proteinowe. Ta ostatnia przynęta stała się bardzo powszechna przez ostatnie kilkanaście lat i niemal zdominowała inne przynęty stosowane przez karpiarzy. Najczęściej kulki stosuje się z zestawem włosowym. Kulki można robić samemu jednak na rynku dostępna jest cała gama różnych zapachów i smaków, więc każdy dobierze coś odpowiedniego do swojego łowiska i zestawu.



Przynęta na karpia


Zanęta

Nęcenie powinno być obfite, ponieważ żerujące karpie działają jak odkurzacz. Zanętą powinien być pokarm na jaki zamierzamy łowić. Polecam oczywiście ziemniaki. Należy dawać spore kawałki by wyeliminować znęcanie drobnicy. Jeśli chcemy łowić naprawdę duże karpie, nęcenie powinno odbywać się nawet 2 tygodnie. Dobre efekty przynosi nęcenie kulkami proteinowymi, jednak to wyjście nie należy do najtańszych.


Okres połowu

Najlepszą porą do połowu są miesiące letnie: maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień. Pora dnia zależy od łowiska. Ogólnie może być bardzo różna.


Zestawy na karpia

Na karpia polecam z zestawów gruntowych, przedstawiony na rysunku, zestaw helikopterowy. Ponadto można stosować zwykłe zestawy spławikowe pamiętając o zastosowaniu odpowiednich haczyków i żyłek. Jeszcze jedną metodą, która jest skuteczna gdy pozostałe zawodzą, to metoda powierzchniowa. Do zbudowania zestawu powierzchniowego wykorzystamy kulę wodną. Zestaw polega na tym jak sama nazwa wskazuje, że przynęta unosi się na powierzchni wody. Najczęstszą przynętą są wtedy: chleb i pływające kulki proteinowe. Często zdarza się, że karpie żerują przy powierzchni. Wtedy jest to jedyna skuteczna metoda, którą uda nam się przechytrzyć rybę.

Zestaw spławikowy

Zestaw gruntowy - helikopterowy

Zestaw powierzchniowy z kulę wodną


Ochrona i przepisy

Karp posiada wymiar ochronny wynoszący 30 cm (nie dotyczy rzek). Nie posiada okresu ochronnego. W ciągu doby można zabrać 3 sztuki karpia, łącznie z brzaną.

Żródło: http://www.tajniki-wedkarstwa.pl/page.php?29